Αποστολέας Θέμα: Οδυσσέας Ζώρας: Απόψεις για την κρίση στο Πανεπιστήμιο  (Αναγνώστηκε 1960 φορές)

vkostas

• Newbie
  • *
    • Προφίλ
Αγαπητοί Συνάδελφοι,
Σας στέλνω τις απόψεις μου για την κρίση στο Πανεπιστήμιο Κρήτης.
Με εκτίμηση,
Οδυσσέας Ζώρας

tsilimb

• Newbie
  • *
    • Προφίλ
Απ: Οδυσσέας Ζώρας: Απόψεις για την κρίση στο Πανεπιστήμιο
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 09:49:53 μμ »
Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι αν θέλουμε να βρεθεί κάποια ρεαλιστική λύση για το οικονομικό αδιέξοδο του Πανεπιστημίου, χρειάζεται άμεσα να γίνουν πράγματα στο πλαίσιο των βαθμών ελευθερίας που δίνει ο νέος νόμος.
Η δική μου αίσθηση πάντως είναι ότι έχει μέγιστη σημασία, παράλληλα με τις προτάσεις που αφορούν γενικές κατευθύνσεις και που μάλλον θα υλοποιηθούν σε "κεντρικό" επίπεδο (παρενθετικά, αξίζει μια καλή κουβέντα για τον Πρύτανη που δεν την κάνει κι αυτός με ελαφρά πηδηματάκια τώρα που σφίγγουν οι ... περιστάσεις!), να απαντήσει ο ΚΑΘΕΝΑΣ μας σε ερωτήσεις όπως:
- Τι μπορώ να κάνω ΕΓΩ (που ενδεχομένως είμαι υπεύθυνος Εργαστηρίου, διευθυντής Μονάδας, διευθυντής Κλινικής κλπ) για να βελτιώσω τα οικονομικά του Ιδρύματος;
- Υπάρχει κάποια υπηρεσία, κάποιο προϊόν καινοτομίας, κάποια νέα γνώση που μπορώ να παράξω και να λειτουργήσει ανταποδοτικά για το Πανεπιστήμιο;
- Επειδή οι "Ευεργέτες" σπανίζουν και τα δάνεια καλύτερα να μας λείπουν (...!), υπάρχει κάποιος τρόπος, κάποιος λόγος που θα έκανε έναν "επενδυτή" ή κάποιον άλλο "δυνάμενο" να απευθυνθεί στο Εργαστήριό μου, τη Μονάδα μου, την Κλινική μου για υπηρεσίες που θα είχαν προστιθέμενη αξία για το Πανεπιστήμιο (π.χ. υπεργολαβία βασικής, προκλινικής ή κλινικής έρευνας;).

Αν τέτοιου είδους ερωτήματα δεν μας απασχολούν και περιμένουμε σωτηρία "δια ευεργεσίας", την πατήσαμε!
Ομοίως την πατήσαμε και αν οι απαντήσεις σε αυτά τα ερωτήματα είναι αρνητικές...

Μιλτιάδης Τσιλιμπάρης
Αναπληρωτής Καθηγητής Οφθαλμολγίας
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 08, 2014, 09:51:31 μμ από tsilimb »